Artiesten en Duck

Biografie Donald Duck

Biografie Donald Duck

De meest beroemde eend ter wereld is natuurlijk Donald Duck, na zijn eerste verschijning in 1930 werd hij razend populair.


Donald Duck verschijnt het eerst in 1934 in het filmpje "The Wise Little Hen" van Walt Disney. Al snel wordt Donald populair en de filmpjes die na het eerste filmpje verkocht worden, blijven het goed doen.

Hoewel veel mensen denken van wel, is Donald vrij weinig door Disney zelf getekend, maar vooral door andere, in de studio van Disney werkzame mensen zoals Carl Barks. Het is zelfs zo, dat Disney zelf niet meer tekende voor zijn animaties na 1934.

Het Karakter

Wie Donald denkt, denkt hierbij bijna meteen aan een eigenwijze eend met een matrozen pak zonder broek. De goedzak wil alles goed doen, maar komt altijd zichzelf tegen, waarna alles fout gaat. Zeker als zijn neefjes Huey Dewey & Louie, in het nederlands bekend als Kwik, Kwek en Kwak ondeugende plannetjes hebben en hier Donald het slachtoffer van maken.

In de loop der jaren is Donald, net als het andere vroege karakter van Disney, Mickey Mouse veel veranderd. Maar ondanks dat, is het unieke aan Donald gebleven, dat het altijd te zien is wat voor humeur hij heeft. De verschillende emoties op het gezicht van Donald zijn: héél erg boos, verbaasd, droevig, blij en slim, maar ook chagrijnig of juist tevreden. Is Donald tevreden, dan krullen de uiteinden van zijn snavel omhoog, maar als hij verdrietig is wijzen de hoeken van zijn snavel omlaag. Donald heeft altijd een paar veren omhoog staan, maar als hij nijdig is staan ze bijna allemaal overeind. Ook zijn pet is een belangrijk middel in het benadrukken van de emoties van de eend.

Donald is een echt uniek Disney karakter. Waar andere karakters altijd vrolijk zijn, is Donald dit eigenlijk niet. Dit maakt zijn karakter erg populair bij het grote publiek, maar vooral in Europa. In Amerika blijft Mickey populairder dan de eend.

Biografie en Familie

In de tekenfilm "Donald's happy birthday" is te zien dat Donald op 18 Maart 1930 geboren is. Zijn vader is Woed Snater Duck, zijn moeder en tevens de zus van Dagobert Duck, is Hortensia Duck. Echter, de eerste tekeningen van Donald bestonden al in 1920. In deel XI van De jonge jaren van Oom Dagobert komt hij voor (als kind) in 1930. In de Disney filmpjes zien we ook de 17de-eeuwse Nederlandse zilversmid en kunstschilder Jacob Duck, maar dit is geen familie van Donald.

De vrienden van Donald bestaan vooral uit familie. Samen met zijn familie leeft Donald in het Disney stadje, Duckstad. Hij woont hier samen met zijn drie neefjes Kwik, Kwek en Kwak (en Kwok), die na één bezoek nooit meer weg gegaan zijn bij hun oom. De moeder van de drie neefjes is de zus van Donald, Dumbella.

Oom Dagobert is het meest bekende familielid en heeft zelfs een eigen serie gehad met Ducktales. Donald heeft altijd te weinig geld, maar op zijn oom hoeft hij echt niet te rekenen, Dagobert maakt zelfs vaak misbruik van de goedheid van Donald. Dagobert neemt de neefjes en Donald wel vaak mee op de gekste avonturen. Ze gaan samen de hele wereld rond op zoek naar schatten en Dollars. Donald schiet ook vaak te hulp als de zware jongens het geld van Dagobert weer eens hebben gestolen.

De grootste frustratie van Donald is misschien wel zijn arrogante neef Guus Geluk. Guus is verschrikkelijk lui en heeft een hekel aan werken en hoeft zich nooit ergens voor in te zetten. Je zou Guus Geluk dan ook als een schaduw figuur van Donald kunnen zien, die altijd moeite doet om dingen voor elkaar te krijgen.

De oudtse van de familie is Oma Duck. Oma heeft een hekel aan luilakken, wat haar erg streng maakt.

Gijs Gans is ook een neef van Donald Duck. Gijs doet liever niets anders dan eten en luilakken waardoor, gezien hij het het hulpje is van Oma, het niet voor niets is dat Oma Duck hem vaak op zijn donder geeft.

Het vriendinnetje van Donald is Katrien, maar hij ondervindt vaak concurrentie van Guus Geluk. Deze tweestrijd zorgt vaak voor hilarische momenten in de avonturen van Donald, omdat hij het vaak alleen maar verpest voor zichzelf.

Andere karakters in de avonturen van Donald zijn de uitvinder Willie Wortel en zijn hulpje Lampje, Buurman Bolderbast, Zwarte Magica en Govert Goudglans.

Donald heeft in sommige avonturen ook nog huisdieren waaronder een Sint Bernhard met de naam Loebas. Soms zien we ook een kat genaamd Tobber.

Superdonald verschijnt voor het eerst in 1976, in Donald Duck Pocket 45, waarbij het verhaal verteld wordt hoe Donald Superdonald wordt en zo in de voetsporen treed van de heldhaftige eend Fantomius. Deze supereend is het alterego van Donald

Hier vind je de complete Stamboom van Donald.

Verleden en Nu

Vroeger, in de begin jaren van Donald, waren zijn snavel en nek veel langer, ook zijn handen waren vleugel-achtig in plaats van de standaard 4 vingers die we nu kennen van Disney. Eén ding is wel altijd hetzelfde gebleven, en dat is de kwakende stem van Donald.

De Donald stripboeken hebben ook een metamorfose ondergaan. Vroeger kende de strip vooral plaatjes, tegenwoordig vinden we hier veel meer tekst bij. Ook de grappen zijn verplaatst van in de tekeningen, naar in de tekstballonnen.

Ster

Donald is een echte ster geworden en is beroemd over de hele wereld. Er zijn stapels strips en pockets verkrijgbaar en tientallen talen. In verschillende landen, waaronder Nederland heeft Donald zelfs een eigen weekblad. In Nederland bestaat het blad (1952) al meer dan 50 jaar! In de begin jaren waren de boekjes en filmpjes alleen in Amerika verkrijgbaar, maar later verschenen er honderden filmpjes en boeken in het buitenland.

In Nederland doet Donald zijn intrede in 1938, 4 jaar nadat Walt Disney het Amerikaanse publiek kennis had laten maken met de eend. Vanaf 1950 verschenen er af en toe stripboekjes, welke al snel werden opgevolgd door het weekblad en de Donald Duck fanclub.

Inmiddels is Donald te zien in meer dan 30 landen en is hiermee één van de meest succesvolle stripfiguren ooit.
Zelf speelthij in meer dan honderd korte filmpjes mee en, samen met andere stripfiguren, als Mickey Mouse, in meer dan vijftig lange filmpjes. In ongeveer veertig landen zijn Donalds strips te koop. Het aantal stripboeken en pockets die verschenen zijn, zijn dan ook enorm.

In 1984 kreeg Donald een voetafrduk op de Walk of Fame. Op 9 augustus 2004 kreeg hij, ter ere van zijn zeventigste verjaardag hiet nog een ster bij.

Donald Duck kent wereld wijd verschillende namen. Ook zijn familie heet niet in ieder land hetzelfde. Zo heten zijn drie kleine neefjes in Amerika Huey, Louie en Dewey. Dat is dan ook meteen 1 van de weinige namen die vertaald zijn, die in het Nederlands leuker klinken dan het Amerikaans.

Donald Duck in verschillende talen:

  • Arabisch: Battouta
  • Amerikaans: Donald Duck
  • Bulgaars: Patoka Donald
  • Catalaans: Ànec Donald
  • Chinees: Tang Lao Ya
  • Deens: Anders And
  • Ests: Piilupart Donald
  • Faeroër: Dunnaldur Dunna
  • Fins: Aku Ankka
  • Grieks: Ntolant Ntak
  • Hongaars: Donald kacsa
  • Indonesisch: Donal Bebek
  • Italiaans: Paolino Paperino
  • Indonesisch: Donal Bebek
  • Japans: Nikano saku
  • Nederlands: Donald Duck
  • Pools: Kaczor Donald
  • Rusland: Donald Dak
  • Saoedisch: Buttouta
  • Samisch: Vulle Vuojaš
  • Servisch/Kroatisch: Paja Patak
  • Slowaaks/Tjechisch: Kačer Donald
  • Spaans, Portugees: Pato Donald
  • Turks: Vakvak
  • IJslands: Andrés Önd
  • Zweeds: Kalle Anka

In veel talen betekent de achternaam van Donald 'eend'. Donald Duck kent ook een tweede naam, "Fauntleroy", dit is te zien in de tekenfilm "Donald gets drafted".

Verschijningen

Films
  • The Wise Little Hen
  • Saludos Amgios
  • The Three Caballeros
  • Mickey's Beansteak
  • The prince And The Pauper
  • The Three Musketeers

Cartoons
  • Don Donald
  • Donald's Nephews
  • Mr. Duck Steps Out
  • Donald Gets Drafted
  • Donald's Better Self
  • The Fuehrer's Face

Series
  • DuckTales
  • Quack Pack
  • Mickey Mouse Works
  • Disney's House Of mouse
  • Mickey Mouse Clubhouse

Andere Tekenaars

  • Al Taliaferro( geb.1905 - gest.1969, Verenigde Staten)
  • Carl Barks, geestelijk vader van Duckstad (geb.1901 - gest.2000, Verenigde Staten)
  • Tony Strobl (geb.1915 - gest.1991, Verenigde Staten)
  • Keno Don Rosa (geb.1951, Verenigde Staten)
  • Marco Rota (geb.1942, Italië)
  • William Van Horn (geb.1939, Canada)
  • Jack Bradbury (geb.1914 - gest.2004, Verenigde Staten)

Ook in Nederland hebben we enkele tekenaars:
  • Daan Jippes (geb.1945)
  • Endre Lukács (geb.hongarije 1906 - gest.nederland 2001)
  • Ben Verhagen (geb.1949)
  • Jan Gulbransson (geb.nederland 1949, Duitsland)
  • Mau Heymans (geb.1961) en Bas Heymans (geb.1960)
  • Ed van Schuijlenburg (geb.1946)
  • Wilma van den Bosch (geb.1956)
  • Michel Nadorp (geb.1960)

Stemmen

Amerika:
  • Clarence Nash
  • Tony Almenso

Nederland:
  • Aninta Blanker
© 2006 - 2009 Heidweiller, gepubliceerd in Artiesten (Muziek en Film) op 18-11-2006, laatst gewijzigd op 13-05-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Heidweiller is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Biografie Donald Duck"


Door Rakker126 (infoteur) op 22-11-2008

Prima! Goed beschreven niks op aan te merken hoor.