De Top 2000 tussen kerst en oudjaar: editie 2011

De top 2000 is de laatste jaren een echte traditie geworden. In 2009 bestaat de top 2000 11 jaar. Voor mij zijn twee platen verreweg de beste. De eerste is Telegraph Road, een episode van bijna een kwartier. En de tweede is het anti-oorlogsnummer Brothers In Arms. Beide platen zijn van Dire Straits en zijn geschreven door meestergitarist Mark Knopfler. Op nummer 1 van uitzending van 2011 staat: Queen met Bohemian Raspody.

Muziek is emotie

Bijna iedereen raakt geëmotioneerd van muziek. Of het nou klassiek, pop, jazz of traditionele muziek is, nagenoeg elk mens raakt van een bepaald muziekstuk opgewonden en doet zijn hart sneller kloppen. Vaak is het gewoon het deuntje dat het 'm doet. Een liedje dat maar steeds in je hoofd blijft hangen en dat je regelmatig neuriet of zingt. Maar niet zelden is er ook een persoonlijk verhaal aan een bepaalde plaat gebonden. Een herinnering die altijd naar boven komt wanneer je net dat ene stukje muziek hoort. Het kan een blijde, een ongelukkige, een schokkende, of een tot tranen toe gelukkige ervaring zijn. Het zijn nostalgische herinneringen van vroeger die weer naar boven komen drijven. Zo vlak voor het einde van het oude jaar denken veel mensen terug aan het afgelopen jaar of nog verder in het verleden. Ze denken terug aan hun leuke ervaringen met familie en vrienden, op school of op het werk. Maar soms ook aan geliefden die in het buitenland zitten, bijvoorbeeld vanwege een vredesmissie, en geen oud-en-nieuw met hen kunnen vieren. Of nog erger aan het verlies van familie of vrienden. Alle gevoelens komen in deze periode van het jaar naar boven. Muziek geeft blijdschap, troost, weemoed, genegenheid, geborgenheid, tederheid, enzovoorts. Alle denkbare emoties kunnen door muziek teweeg worden gebracht. Het zijn deze emotionele ervaringen die van de top 2000 een succes maken.

Top 2000
Top 2000

Millennium

De Top 2000 bestaat nog niet zo lang. In 1999 maakte het deel uit van de activiteiten rond de wisseling van het millennium. Men wilde het millennium inluiden met de beste 2000 platen die ooit gemaakt waren. Aan de luisteraars van Radio 2 werd vanaf januari 1999 verzocht om een plaat in te sturen waaraan ze de beste herinneringen hadden. Zo werden 2000 zogenaamde Millenniumplaten verzameld. In november 1999 werden deze 2000 platen op internet gezet en konden mensen erop stemmen. Dat leidde tot de Top 2000. Het werd een groot succes vanwege de combinatie van nostalgie, muzikale afwisseling en kwaliteit die nauw aansloot bij de stemming rond het millennium. De programmamakers van Radio 2 besloten de Top 2000 jaarlijks te gaan uitzenden en met het jaar nam het succes toe. Dit kwam mede door een steeds uitgebreidere keuzelijst waarop de mensen konden stemmen. Daarbij kunnen ze nu ook een eigen keuze aangeven. Ook kunnen luisteraars hun eigen verhalen kwijt. Ze kunnen vertellen waarom het liedje zo speciaal voor hen is.

Top 2000 bestaat 10 jaar in 2008

In 2008 bestaat de top 2000 10 jaar. Reden voor een speciale editie van de top 2008. Luisteraars kunnen dit jaar niet hun favoriete platen insturen. Er wordt een tussenklassement gemaakt van de afgelopen negen edities. Op 15 december verschijnt de lijst met alle 2000 nummers erop. De uitzending vindt plaats tussen vrijdag 26 december en woensdag 31 december.

Top 2000 a gogo
Tussen Kerst en Oud en Nieuw wordt op televisie het programma Top 2000 a gogo uitgezonden. Matthijs van Nieuwkerk ontvangt opmerkelijke gasten en verder barst de serie weer van videoclips, reportages, historische muzieklessen van popprofessor Leo Blokhuis, en opmerkelijke verhalen uit de popgeschiedenis. Speciaal voor het 10-jarige jubileum staat in het café een platenkast met daarin alle singels uit de Top 2000 van dit jaar.

Mijn beste plaat: Telegraph Road van Dire Straits

Telegraph Road van Dire Straits is voor mij verreweg het mooiste muziekstuk dat ooit geschreven is. Het beschrijft de geschiedenis van een wereldstad in een notendop. Vanaf het moment dat de eerste pionier zijn huisje bouwde in de wildernis, tot aan de economische teloorgang van de industriestad (Detroit) in de jaren negentientachtig. Het verhaal wordt ondersteund door rustige sfeervolle muziek dat de beginjaren van de nederzetting symboliseert en langzaam voller van geluid wordt naar mate meer sprake is van economische bloei en vooruitgang. Maar niet voor lang. De tijd van tegenspoed en persoonlijk verdriet volgen en worden door middel van kwetsbare gitaarstukken tot uiting gebracht. Het hoogtepunt van het nummer is de razernij over de teloorgang van Detroit en de ellende in de straten van de stad, weergegeven in een prachtig opgebouwde gitaarsolo zoals alleen Mark Knopfler dat kan. Het mooie van het lied is dat Knopfler er een persoonlijk verhaal van heeft gemaakt zodat het niet alleen een stukje algemene geschiedenis is. En dat alles in ruim 14 minuten tijd en een paar coupletten. Werkelijk geniaal.

Hier volgt een link naar Telegraph Road. Luister en geniet van dit sfeervolle nummer.

Mijn meest persoonlijke herinnering: Brothers In Arms van Dire Straits

Bij Brothers In Arms -mijn tweede favoriete plaat- moet ik altijd denken aan een Israëlische vriend (Shachar) die tijdens gevechten in Libanon zwaar gewond is geraakt en voor de rest van zijn leven aan zijn bed gekluisterd is. Tijdens een speciale operatie in Libanon waarbij jacht werd gemaakt op Hezbollah-terroristen raakte hij gewond door scherven van een granaat. Hij raakte daardoor verlamd. Hij is één van de vele oorlogsslachtoffers die Israël kent. Dat is de tragiek van een land dat noodgedwongen is te vechten om te kunnen overleven.

Brothers In Arms is een anti-oorlogsnummer en beschrijft het leed van de gewone soldaten. Soldaten die sterven, gewond raken of thuis komen met de vreselijkste herinneringen van het slagveld in hun hoofd. Oorlog is geen pretje. Er zijn eigenlijk ook nooit overwinnaars. Alle soldaten dragen de last van de oorlogen met zich mee. Ook Shachar, die de rest van zijn leven verlamd zal blijven, zal altijd geconfronteerd blijven met de gruwelijke gevolgen van een oorlog. Zal er ooit een tijd komen dat we kunnen zingen: 'You 'll no longer burn to be brothers in arms'?

Hier volgt een link naar Brothers In Arms. Luister naar het prachtige zwaar aangezette gitaarspel van Mark Knopfler en lees de fantastische tekst op de video mee. Een werkelijk magistraal nummer.

Meer over Dire Straits en Mark Knopfler is te lezen in mijn special Mark Knopfler en Dire Straits.

Top 10 van Top 2000 in 2011

  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Eagles - Hotel California
  3. Deep Purple - Child in Time
  4. Boudewijn de Groot - Avond
  5. Led Zepelin - Stairway to heaven
  6. Adele - Someone like you
  7. Pink Floyd - Wish you were here
  8. Cold Play - Clocks
  9. Cold Play - Viva la vida
  10. Bruce Springsteen - The River

Top 10 van Top 2000 in 2010

  1. Eagles - Hotel California
  2. Queen - Bohemian rhapsody
  3. Boudewijn de Groot - Avond
  4. Deep Purple - Child in Time
  5. Led Zepelin - Stairway to heaven
  6. Pink Floyd - Wish you were here
  7. Cold Play - Viva la vida
  8. Cold Play - Clocks
  9. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  10. Alan Parsons Project - Old and wise

Top 2000 vanaf 1999 tot en met 2009

Top 10 van Top 2000 in 1999
  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Eagles - Hotel California
  3. Deep Purple - Child in time
  4. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  5. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  6. Beatles - Yesterday
  7. John Lennon - Imagine
  8. Rolling Stones - Angie
  9. Simon & Garfunkel - Bridge over troubled water
  10. Procol Harum - A whiter shade of pale

Top 10 van Top 2000 in 2000
  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Deep Purple - Child in time
  3. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  4. Eagles - Hotel California
  5. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  6. Beatles - Hey Jude
  7. John Lennon - Imagine
  8. Beatles - Yesterday
  9. Rolling Stones - Angie
  10. Guns n' Roses - November rain

Top 10 van Top 2000 in 2001
  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Deep Purple - Child in time
  3. Eagles - Hotel California
  4. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  5. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  6. Animals - The house of the rising sun
  7. Dire Straits - Brothers in arms
  8. Billy Joel - Goodnight Saigon
  9. Beatles - Hey Jude
  10. Dire Straits - Sultans of swing

Top 10 van Top 2000 in 2002
  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Deep Purple - Child in time
  3. Eagles - Hotel California
  4. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  5. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  6. Animals - The house of the rising sun
  7. Dire Straits - Private investigations
  8. Alan Parsons Project - Old and wise
  9. Dire Straits - Brothers in arms
  10. Doors - Riders on the storm

Top 10 van Top 2000 in 2003
  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Eagles - Hotel California
  3. Deep Purple - Child in time
  4. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  5. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  6. Guns n' Roses - November rain
  7. Animals - The house of the rising sun
  8. Boudewijn de Groot - Avond
  9. Alan Parsons Project - Old and wise
  10. Rolling Stones - Angie

Top 10 van Top 2000 in 2004
  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Eagles - Hotel California
  3. Deep Purple - Child in time
  4. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  5. Boudewijn de Groot - Avond
  6. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  7. Guns n' Roses - November rain
  8. Animals - The house of the rising sun
  9. John Lennon - Imagine
  10. Coldplay - Clocks

Top 10 van Top 2000 in 2005
  1. Boudewijn de Groot - Avond
  2. Queen - Bohemian rhapsody
  3. Eagles - Hotel California
  4. Deep Purple - Child in time
  5. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  6. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  7. Coldplay - Clocks
  8. Animals - The house of the rising sun
  9. Alan Parsons Project - Old and wise
  10. Guns n' Roses - November rain

Top 10 van Top 2000 in 2006
  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Boudewijn de Groot - Avond
  3. Eagles - Hotel California
  4. Deep Purple - Child in time
  5. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  6. U2 - One
  7. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  8. Pink Floyd - Wish you were here
  9. Coldplay - Clocks
  10. Metallica - Nothing else matters

Top 10 van Top 2000 in 2007
  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Boudewijn de Groot - Avond
  3. Eagles - Hotel California
  4. Deep Purple - Child in time
  5. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  6. Coldplay - Clocks
  7. Animals - The house of the rising sun
  8. U2 - One
  9. Alan Parsons Project - Old and wise
  10. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light

Top 10 van Top 2000 in 2008
  1. Queen - Bohemian rhapsody
  2. Eagles - Hotel California
  3. Boudewijn de Groot - Avond
  4. Deep Purple - Child in time
  5. Led Zeppelin - Stairway to heaven
  6. Meat Loaf - Paradise by the dashboard light
  7. Animals - The house of the rising sun
  8. Alan Parsons Project - Old and wise
  9. Guns n' Roses - November rain
  10. U2 - One

Top 10 van de Top 2000 in 2009
  1. Queen : Bohemian rhapsody
  2. Eagles : Hotel California
  3. Boudewijn de Groot : Avond
  4. Led Zeppelin : Stairway to heaven
  5. Deep Purple : Child in time
  6. Ramses Shaffy & Liesbeth List : Pastorale
  7. Ramses Shaffy : Zing vecht huil bid lach werk en bewonder
  8. Coldplay : Clocks
  9. Pink Floyd : Wish you were here
  10. Ramses Shaffy : Laat me

Geef uw mening

Wat vindt u van de Top 2000? Gaat u er naar luisteren? Wat zijn uw favoriete platen?

Geeft uw mening onderaan dit artikel.

Lees verder

© 2007 - 2012 Etsel, gepubliceerd in Artiesten (Muziek en Film) op . Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Etsel is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer informatie…

Gerelateerde artikelen
Dire Straits/Mark Knopfler in de top 2000 (1999-2011) In de top 2000 die sinds 1999 wordt uitgezonden scoren Dire Straits…
CD recensie: Money For Nothing - Dire Straits Tot op heden zijn er 3 compilatie-cd's uitgebracht van Dire Straits. Money…
Mark Knopfler en de Falklandoorlog: Brothers In Arms Het is in 2007 precies 25 jaar geleden dat in 1982 de Falklandoorlog…
Guy Fletcher, toetsenist Dire Straits/Mark Knopfler Guy Fletcher (25 mei, 1960) was toetsenist bij Dire Straits en werkt…
Mooiste live-versies van Dire Straits (deel VI) Klassiekers zijn het: Industrial Disease, Where Do You Think You're Going…

Reageer op het artikel "De Top 2000 tussen kerst en oudjaar: editie 2011"

Storm, 03-01-2012 12:42
Kijk, now where talking. Telegraph Road is dan ook de beste plaat ooit door Dire Straits gemaakt, beter krijg je ze niet. Ik verzamel graag werk van Knopfler's solocarrière, heb inmiddels al 9 albums daarvan naast 2 DS albums waarvan natuurlijk Brothers in Arms maar ook Communiqué. Ik weet niet of je het laatst genoemde album uit 1979 kent maar sommige liedjes acht ik zo mooi dat die van mij part op begrafenissen van hele belangrijke persoonlijkheden gedraaid mogen worden. Zo ook Single-Handed Sailor, een prachtig stuk dat ik heel erg bij voormalig president Bill Clinton vind passen. Heb jij dat ook met dat nummer?

Het beste nummer ooit gemaakt? Mark Knopfler, What It Is.

Maar je moet ook even verder dan Knopfler kijken en dan vooral naar Keltische muziek. Daar vind je de band Clannad die misschien nog wel beter dan Dire Straits is: Clannad maakt echte pure muziek zoals het nummer Lady Marian. De komende tijd ga ik me dus in hun muziek verdiepen want ik heb nu nog alleen maar een greatest hits album, als voorproefje...

Bronnen en referenties
  • Wikipedia
  • YouTube
  • Top 2000
Infoteur: Etsel
Rubriek: Muziek en Film / Artiesten
Bronnen en referenties: 3
Reacties: 1
Schrijf mee!