Basquiat en Andy Warhol

Basquiat - Recensie

Begin jaren tachtig verschijnen in Manhattan op muren van gebouwen en bruggen merkwaardige graffiti-teksten ondertekend met SAMO (same old shit). De teksten wijken af van de gebruikelijke graffiti door hun filosofische en maatschappijkritische inhoud. Achter SAMO gaat de 19-jarige graffiti-kunstenaar Jean Michel Basquiat schuil.


Basquiat

Al snel ontdekt de New Yorkse kunstscène het buitengewone talent van Jean Michel Basquiat en wordt hij naar voren geschoven als één van de grootse vernieuwers van de Amerikaanse hedendaagse kunst. Basquiats schilderijen zijn een weergave van zijn manier van leven: snel, wild en niets ontziend. Hij is een gevierde ster binnen het New Yorkse kunstcircuit waar mensen als Andy Warhol de boventoon voeren. Zijn ster blijft rijzen en de media storten zich vol overgave op de eerste succesvolle zwarte kunstenaar in de voornamelijk door blanken gedomineerde kunstwereld. Maar Basquiat geraakt hoe langer hoe meer verstikt in de wereld die hij altijd heeft verfoeid. Hij kan het succes niet aan, vlucht weg van de hypocrisie en raakt in de ban van alcohol en drugs.

Basquiats goede vriend en collega-kunstenaar Julian Schnabel heeft nu zijn verhaal op pelicule gezet. Hij zegt hierover: "This is about the area I life in. I know all the participants and being near the eye of the storm I have a close vantage point on Jean Michels life. Most of the stuff in this movie happened, the rest I hope is true to his spirit." Spijtig genoeg heeft Julian Schnabel deze positie niet aangewend om het New Yorkse kunstcircuit wat dieper te belichten.

Basquiat is een simpel en oppervlakkig verhaaltje dat we al velen malen eerder hebben gezien. Namelijk dat van een kunstenaar die zijn talent moet betalen met zijn leven. Niettemin is de film op een originele manier in beeld gebracht. Vooral het idee om hele groepen door één iemand voor te stellen, is bijzonder geslaagd. Zo zijn de eigenschappen van Basquiats jeugdvrienden terug te vinden in Benny (gespeeld door Benicio Del Toro), en die van de gruppies in Big Pink (Courtney Love). Het is echter hoofdzakelijk de indrukwekkende cast die Basquiat het bekijken waard maakt. Vooral de vertolkingen van Gary Oldman in de rol van de schilder Albert Milo, en Claire Forlani als Jean Michels vriendinnetje zijn uitmuntend goed. Bovendien zijn er enkele bijzondere cameo's, onder meer van Christopher Walken, Willem Dafoe en Tatum O'Neil.

De enige rotte appel in de cast is David Bowie. Zijn incarnatie van Andy Warhol is weliswaar goed ingestudeerd, doch duidelijk nietszeggend. Zelfs de originele pruik, bril en jas die Bowie van het Andy Warhol Museum te leen kreeg, kunnen niet beletten dat hij ongeloofwaardig overkomt.

Info

  • Jaar: 1996
  • Speelduur: 108 min.
  • Regie: Julian Schnabel
  • Acteurs: Jeffrey Wright, Michael Wincott, David Bowie, Benicio Del Toro, Claire Forlani, Dennis Hopper, Gary Oldman, Christopher Walken, Willem Dafoe, Parker Posey, Courtney Love, Tatum O’Neal, Elina Löwensohn
© 2008 Avalon, gepubliceerd in Filmrecensies (Muziek en Film) op 03-02-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Avalon is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Basquiat - Recensie"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.