InfoNu.nl > Muziek en Film > Televisie > Eurovisie Songfestival 1956-2016: feiten en weetjes

Eurovisie Songfestival 1956-2016: feiten en weetjes

Eurovisie Songfestival 1956-2016: feiten en weetjes Aan de 61 edities van het Eurovisie Songfestival hebben in totaal 53 verschillende landen deelgenomen. Als het liedjesfestijn in 1956 begint doen zeven landen mee. Aanvankelijk alleen uit West-Europa, maar in 1993 wordt een speciale voorronde gehouden waarna voormalige Oostbloklanden mee gaan doen. In 2016 bedraagt het aantal deelnemende landen 26, is de Eurovisie-app in 208 landen gedownload en het YouTubekanaal 1,38 miljard keer bekeken. Na 61 edities zijn er over meerdere deelnemende landen verschillende noemenswaardige feiten en weetjes te melden.

Eurovisie Songfestival

Het ‘Eurovisie Songfestival’, ‘The Eurovision Song Contest’, ‘Concours Eurovision de la chanson’ of kortweg ‘Eurovision’ is de langstlopende jaarlijks op tv uitgezonden liedjeswedstrijd. Na 61 edities in per jaar wisselende samenstellingen wat betreft deelnemende landen is er nagenoeg over elk land wel iets te melden. Hieronder een selectie uit een aantal noemenswaardige feiten en weetjes.

61 jaar, 53 landen, 1422 nummers

In 61 jaar Eurovisie Songfestival hebben in totaal 53 landen meegedaan aan de finale en werden 1422 nummers uitgevoerd waarbij het woord ‘liefde’ 116 keer voorkwam in de titel. Eénenzestig jaar hebben 64 (!) winnaars uit 26 verschillende landen opgeleverd; het jaar 1969 is nog steeds gedenkwaardig met vier winnaars, waaronder Nederland.

In totaal hebben 356 mannen, 564 vrouwen en 401 groepen opgetreden en hebben 43 live orkesten gespeeld. Tot 1998 werden de zangers en zangeressen begeleid door een orkest; van alle 339 dirigenten is de Ierse dirigent Noel Kelehan recordhouder met 29 optredens. Van de 91 presentatoren en presentatrices spant de Britse actrice Katie Boyle de kroon met vier presentaties (1960, 1963, 1968 en 1974).

Startpositie

Wat is tijdens de finaleavond van het Songfestival de beste startpositie, áls die er überhaupt al is? Terugkijkend op 61 edities kun je concluderen dat je beter als laatste dan als eerste op kunt treden; driemaal won de openingsact (1975, 1976 en 1984) en zesmaal de hekkensluiter (1960, 1970, 1977, 1982, 1983 en 1989). Je kunt beter niet startpositie nummer 2 of 16 hebben; beiden hebben nog nooit gewonnen. Als je startpositie nummer 7 hebt loop je de kans de prijs met meerdere landen te moeten delen (1969). De meeste winnaars zijn te vinden tussen de startposities 8 en 20, oftewel de middenmoot en de laatste helft; tot en met 1986 lag het aantal deelnemende landen niet hoger dan 20. De meeste gunstige startpositie is echter nummer 17 dat uiteindelijk zeven maal de winnaar opleverde.

Zweden

Met de overwinning in 2015 staat het totale aantal zeges voor Zweden op zes; alleen Ierland heeft er meer, namelijk zeven. Doordat het winnende land automatisch in het daaropvolgende jaar gastland is, is Zweden het enige land dat het festival in vijf verschillende decennia heeft georganiseerd (1975, 1985, 1992, 2000, 2013 en 2016) en tevens het enige land met onder de winnaars minstens een groep, een zanger en een zangeres. Zangeres Carola is de enige Zweedse deelneemster die drie maal meedoet en alle keren bij de bovenste vijf eindigt (1983: 3, 1991: 1 en 2006: 5).

De puntentelling waarbij elk land 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 en uiteindelijk 12 voor het beste liedje (de douze points) mag verdelen geldt sinds 1975. Als alle punten vanaf dat jaar per land bij elkaar worden opgeteld gaat Zweden met een totaal van 4005 aan de leiding, gevolgd door het Verenigd Koninkrijk met 3283.

Verenigd Koninkrijk

Het Verenigd Koninkrijk heeft van de 61 edities maar liefst 59 keer meegedaan aan de finale. Het land is één van de vijf grootste financiers waardoor het verzekerd is van deelname aan de finale. Alleen de eerste keer dat het songfestival wordt georganiseerd doet het land niet mee. Na een teleurstellend resultaat in 1957 wordt afgezien van deelname in 1958. Vanaf het daaropvolgende jaar is het land elk jaar aanwezig geweest. De beste resultaten zijn vijf overwinningen en vijftien tweede plaatsen.

Het land is jarenlang in het voordeel geweest doordat lange tijd als regel gold dat elk land in de eigen taal moest zingen. Engels is een internationale taal die vrijwel overal wordt begrepen. Sinds 1999 mag elk land kiezen in welke taal de deelnemer zingt. De meeste landen kiezen voor Engels waardoor het voorheen grote taalvoordeel van het Verenigd Koninkrijk niet meer opgaat. De laatste jaren maken de Britse inzendingen dan ook weinig indruk meer; alleen in 2002 en 2009 wordt de top 5 nog bereikt. Sinds 2015 is het Verenigd Koninkrijk wat betreft totaal aantal punten van alle 61 edities bij elkaar opgeteld (3912) ingehaald door Zweden (4359).

Puntenverdeling

Vanaf 1975

In de jaren tot 1975 gold een puntenverdeling waarbij, zeker in vergelijking met de huidige toekenning, weinig punten werden uitgedeeld. Elk land had tien juryleden die elk 1 punt gaven aan een liedje. In 1974 wint Abba met een totaal van 24 punten, een aantal waarmee je tegenwoordig in de onderste regionen belandt.

Vanaf 1975 mag elk deelnemend land 58 punten toekennen (1 t/m 8, 10 en 12). Omdat een optelling van de punten van alle jaargangen hierdoor een scheef beeld laat zien is in onderstaand totaaloverzicht van de vijftien hoogst scorende landen gekozen voor de jaren vanaf de nog steeds gebruikte puntenverdeling. Wel moet opgemerkt worden dat door de uitbreiding vanaf de jaren negentig van het aantal deelnemende landen in 2015 (naar 27 landen) meer punten zijn te verdelen dan in bijvoorbeeld 1976 (met 18 landen).

Vanaf 2016

In 2016 verandert het puntensysteem waardoor de punten van de vakjury en het publiek niet meer gecombineerd maar apart worden gegeven. Voorheen waren beide partijen voor de helft verantwoordelijk voor de eindscore. Nu is inzichtelijk wie wat heeft gestemd. ‘Het nieuwe stemsysteem garandeert dat het lied dat de grootste populariteit geniet van het publiek, twaalf punten zal ontvangen, ongeacht hoe de jury in dat land heeft gekozen’, aldus Jon Ola Sand, supervisor van het Eurovisie Songfestival. Het nieuwe systeem heeft tot gevolg dat tweemaal zoveel punten zijn te behalen dan in voorgaande jaren.

PositieLandAantal deelnames
aan finale
Puntentotaal
1975-2016
Gemiddelde score
per deelname
1.Zweden544005103
2.Verenigd Koninkrijk59328378
3.Rusland ¹202956148
4.Ierland44294387
5.Frankrijk59285470
6.Griekenland36273378
7.Duitsland60269066
8.Noorwegen52253667
9.Israël33236276
10.Denemarken41232075
11.Spanje56225454
12.Oekraïne ²132219171
13.Italië42215694
14.Turkije33199660
15.Nederland48193067

¹ Rusland doet pas vanaf 1994 mee maar profiteert van de uitbreiding van het aantal deelnemende landen vanaf midden jaren negentig (hoe meer landen deelnemen hoe meer punten zijn te verdelen; 58 punten per nieuw land).
² Oekraïne doet pas sinds 2003 mee maar is zeer succesvol gebleken: de beste resultaten zijn twee overwinningen (in 2004 en 2016), tweemaal een tweede plaats, eenmaal een derde en eenmaal een vierde. Het land heeft (mede dankzij de in 2016 ingevoerde vernieuwde puntentoekenning door vakjury en televisiekijkers) de hoogste gemiddelde score.


Oostenrijk

De Oostenrijkse zanger Udo Jürgens is een volhouder en doet net zolang op rij mee tot hij wint. In 1964 eindigt hij als zesde, in 1965 als vierde en in 1966 wint hij uiteindelijk met Merci, chérie.

Oostenrijk is na de overwinning van Conchita Wurst het gastland in 2015. Het slechtst scorende gastland was tot dat moment Zweden in 1992 met negen punten, goed voor een 22ste plek. The Makemakes die Oostenrijk in eigen land vertegenwoordigen weten in Wenen geen enkele punt binnen te halen; een unicum.

Gedurende langere tijd afwezig

Nederland

Nederland is het eerste land in de geschiedenis dat na 1957 het songfestival in 1959 voor een tweede keer weet te winnen maar heeft ook de twijfelachtige eer acht maal op rij, van 2005 t/m 2012, niet mee te mogen doen aan de finale vanwege uitschakeling in de halve finale.

Denemarken

Denemarken doet op eigen initiatief van 1967 t/m 1977 niet mee. Na een teleurstellend resultaat in 1966 trekt het land zich op last van de toenmalige directeur van de staatsomroep Denemarken terug om zich pas na diens vertrek in 1978 na twaalf jaar weer te laten vertegenwoordigen.

Italië

Italië is nog langere tijd afwezig. Tussen 1998 en 2010 neemt het land niet deel aan het Eurovisie Songfestival. De RAI, de openbare omroep van Italië, trekt zich gedurende die periode om onduidelijke redenen terug. Als mogelijke redenen worden de teleurstellende kijkcijfers in voorgaande jaren genoemd, maar ook de groeiende populariteit van het eigen San Remo Festival.

Duitsland

Van alle deelnemende landen heeft Duitsland de meeste keren in de finale gestaan: 60 maal. Het land mist alleen de editie van 1996 doordat het in de voorselectie strandt. Het is pas sinds 2010 dat Duitsland zich met het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Spanje en Italië als lid van de Grote Vijf (de grootste geldschieters) automatisch plaatst voor de finale.

Portugal en Litouwen

Portugal is het land met de langste songfestivalgeschiedenis zonder het ooit een keer te hebben gewonnen. Tussen 1964 en 2010 staat het land veertig maal in de finale. Acht maal weet het land bij de bovenste tien te eindigen; beste score ooit wordt in 1996 bereikt met een zesde plaats voor zangeres Lucia Moniz met O meu coração não tem cor. In 2016 trekt Portugal zich terug.

Portugal (in 1964) is naast Litouwen (in 1994) het enige land dat tijdens het debuut op het songfestival geen enkele punt weet te scoren. Pas vijf jaar later (in 1999) doet Litouwen voor de tweede keer mee. Ook voor dit land is een zesde plaats in 2006 het grootste tot nu toe bereikte succes.

Niet meer actief

Monaco

Het dwergstaatje Monaco doet 21 jaar op rij mee van 1959 t/m 1979 en geldt als één van de succesvolste Eurovisielanden door vijftien maal bij de beste tien te eindigen. Door financiële problemen en verminderde belangstelling doet Monaco niet meer mee om vervolgens in 2004, na 25 jaar afwezigheid, een rentree te maken. Deze rentree strandt in de halve finale, evenals nieuwe pogingen in 2005 en 2006.

Luxemburg

Een ander land dat vanaf het eerste jaar (behalve in 1959) heeft meegedaan en inmiddels niet meer meedoet is Luxemburg. Het land dat vijf keer wint doet in 1993 voor de laatste maal mee. Na een herstructurering binnen de omroep wordt afgezien van verdere deelname; een nieuwe poging in 2004 blijkt financieel niet realiseerbaar. Bovendien moet het kleine Luxemburg zich nagenoeg altijd door een buitenlander laten vertegenwoordigen.

Slechts één deelname

Drie landen hebben slechts eenmaal deelgenomen aan de finale van het songfestival. San Marino debuteert bescheiden in 2014 maar strandt zowel in 2015 als in 2016 in de halve finales. Marokko krijgt in 1980 enkel zeven punten van Italië, terwijl Tsjechië na een aantal pogingen pas in 2016 tot de finale doordringt, resulterend in de een-na-laatste plek.
© 2015 - 2017 Molleke, het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Eurovisie Songfestival: deelnemers 1980 - 1989Het Eurovisie Songfestival gaat al heel wat jaren mee. Maar weten we nog wel wie er allemaal meededen en op welke plaats…
Eurovisie songfestival 2009Op dinsdag 12 mei vond de eerste halve finale voor het Eurovisie Songfestival plaats en op p donderdag 14 mei vindt de t…
Bronnen en referenties
  • Inleidingsfoto: NOS / Wikimedia Commons
  • https://nl.wikipedia.org/wiki/Eurovisiesongfestival
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Eurovision_Song_Contest

Reageer op het artikel "Eurovisie Songfestival 1956-2016: feiten en weetjes"

Plaats een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Reacties

Esther, 19-05-2016 00:52 #2
Ik heb met veel plezier dit artikel gelezen én het songfestival bekeken ook al was ik het totaal niet eens met de uitslag maar over smaak valt niet te twisten.

Ik heb een vraag over de startpositie van een land. Ik hoorde tijdens de uitzending dat het nadelig is om als eerste te beginnen met je liedje of zoals Douwe Bob als derde te starten.
Klopt dat als je een overzicht zou maken? Welke startpositie is het meest succesvol gebleken? Reactie infoteur, 19-05-2016
Als je kijkt vanaf het jaar 2000 valt op dat de uiteindelijke winnaars, op één jaar na, allemaal als 10e of later de avond van het Songfestival hebben opgetreden. Alleen in 2003 trad winnaar Turkije op als vierde. Aan de hand van deze statistieken kun je voorzichtig concluderen dat een optreden aan het begin van de avond onvoordelig uit kan pakken. Maar ja, dat zegt ook niet alles want toen Nederland won in 1975 trad Teach In die avond nota bene als eerste op.
Als je de startposities vanaf bijvoorbeeld 1984 bekijkt zie je dat nummer 17 veruit de meeste winnaars heeft opgeleverd (1992, 1996, 2006, 2007 en 2012).
Voordat de kijkers kunnen stemmen worden alle liedjes een keer herhaald; een goed nummer valt dan, ongeacht de startpositie, altijd op.

Met vriendelijke groeten.

Roeland Oosterom, 13-05-2016 20:31 #1
De laatste jaren stond het Eurovisie songfestival bekend met o.a. de optredens aan vuurwerk wie en hoe is dat ooit begonnen en wie was de 1e die vuurwerk gebruikte tijdens de act? Reactie infoteur, 14-05-2016
Hallo Roeland Oosterom,

Ik heb mij in het artikel over het Eurovisie Songfestival hoofdzakelijk beziggehouden met de prestaties van een aantal landen door de jaren heen en niet zozeer met de visuele middelen die (met name de laatste jaren) worden gebruikt om een act op te laten vallen. Ik kan dan ook niet met zekerheid zeggen wanneer vuurwerk o.i.d. voor het eerst is gebruikt en ook niet door welk land.

Veel plezier vanavond (in het geval u gaat kijken).

Met vriendelijke groet

Infoteur: Molleke
Laatste update: 05-01-2017
Rubriek: Muziek en Film
Subrubriek: Televisie
Bronnen en referenties: 3
Reacties: 2
Schrijf mee!