Rihanna bestscorende artiest in historie Nederlandse Top 40

Rihanna bestscorende artiest in historie Nederlandse Top 40 Nederland maakt in 2005 kennis met de op Barbados geboren zangeres Rihanna die met ‘Pon de replay’ een hit te pakken heeft. Het blijft niet bij één hit want in de daaropvolgende twaalf jaar scoort ze andermaal 39 hits. Gebaseerd op de puntentelling die de Nederlandse Top 40 hanteert voor de ranglijst van de ‘Bestscorende artiesten’ is Rihanna vanaf 28 mei 2016 de act met het hoogste puntenaantal. Sinds 1965 is de Barbadiaanse zangeres nog maar de vijfde artiest die deze ranglijst aanvoert.

Nederlandse Top 40

De Nederlandse Top 40 is een hitlijst die in 1965 door toenmalig zeezender Radio Veronica is opgezet. De allereerste lijst heeft als publicatiedatum 2 januari 1965. Het wekelijkse overzicht bestaat uit veertig liedjes, van nummer 1 tot en met nummer 40. De puntentelling voor de jaaroverzichten wordt berekend op basis van de posities in de wekelijke lijst: 40 punten voor de nummer 1, 39 punten voor de nummer 2 enzovoorts tot 1 punt voor het lied op nummer 40.

Bestscorende artiest in de historie

Deze puntentelling wordt eveneens gehanteerd voor andere overzichten en lijsten, waaronder het overzicht van de ‘Bestscorende artiesten’ vanaf die eerste Top 40 in januari 1965. Deze lijst vertoont door de hoge puntenaantallen die de artiesten in meer dan 54 jaar hebben opgebouwd in de bovenste regionen weinig mutaties. Vanaf 28 mei 2016 wordt deze lijst aangevoerd door Rihanna die hiermee na The Rolling Stones, Lucille Starr, The Beatles en Madonna pas de vijfde act is die zich ‘Bestscorende artiest in de Nederlandse Top 40’ mag noemen.

Robyn Rihanna Fenty

Rihanna wordt als Robyn Rihanna Fenty geboren op 20 februari 1988 in Saint Michael, Barbados. In 2004 zingt ze tijdens een talentenjacht op haar school in een trio een nummer van Mariah Carey. De New Yorkse producer Evan Rogers, op dat moment op vakantie op Barbados, wordt aan de drie zangeressen voorgesteld. Rogers heeft alleen maar oog voor Rihanna die uiteindelijk een contract tekent bij platenmaatschappij Def Jam Recordings. Dit platenlabel wordt in 1984 door o.a. Rick Rubin opgericht als een hiphop-platenlabel; andere namen op het label zijn onder andere LL Cool J, Run DMC en Public Enemy.

In de zomer van 2005 laat Rihanna voor het eerst van zich horen met haar debuutsingle Pon de replay. Op muzikaal gebied is ze naast Mariah Carey beïnvloed door Beyoncé en door (de diversiteit van) Madonna. Ze heeft verklaard de ‘Black Madonna’ te willen zijn. Tussen 2005 en 2016 worden van haar acht albums uitgebracht. Op de eerste twee albums is haar muziek met name pop-, R&B- en reggae-georiënteerd, op het derde album zijn invloeden uit de dance en elektropop (elektronische muziek met gebruikmaking van synthesizers) te horen.

Don’t stop the music

In Nederland bereikt Rihanna’s eerste hit Pon de replay in het najaar van 2005 een 18e positie in de top 40. In het voorjaar van 2006 komt de opvolger If it’s lovin’ that you want één plek hoger. Beide nummers staan op het debuutalbum Music of the sun. Met SOS, haar derde hit, bereikt ze voor het eerst de top 10, evenals met de zes hierna volgende hits. Ondanks haar 40 hits heeft Rihanna met slechts één nummer in ons land de toppositie bereikt. In december 2007 staat ze twee weken bovenaan met Don’t stop the music dat oorspronkelijk alleen gepromoot wordt in de danceclubs maar door de groeiende populariteit uiteindelijk als single wordt uitgebracht. In het nummer is gebruik gemaakt van een sample van Michael Jackson’s Wanna be startin’ somethin’.

Jay-Z, Eminem en Drake

Rihanna werkt veelvuldig samen met andere artiesten; op zeventien van haar Nederlandse hits wordt ze geholpen door zangers, zangeressen, rappers en deejays. Voorbeelden daarvan zijn onder meer zanger Mikky Ekko (Stay), zangeres Shakira (Can't remember to forget you), singer-songwriter Ne-Yo (Hate that I love you), rapper en producer Jay-Z (Umbrella en Talk that talk), de rappers Eminem (Love the way you lie en The monster) en Drake (What's my name en Work) en de deejays David Guetta (Who's that chick? en Right now) en Calvin Harris (We found love en This is what you came for).

Daarnaast schuwt ze evenmin het samenwerken met minder voor de hand liggende muzikanten als de bands Maroon 5 (If I never see your face again) en Coldplay (Princess of China) en ‘veteraan’ Paul McCartney in diens compositie FourFiveSeconds. Op haar beurt beïnvloedt Rihanna hedendaagse (2016) artiesten als Selena Gomez, Justin Bieber en Fifth Harmony.

Top 10 hits

Welke van de 40 hits die Rihanna zowel solo als in samenwerkingsverband met andere artiesten in Nederland heeft gehad hebben de top 10 bereikt? Een chronologisch overzicht van deze 28 nummers met vermelding van de hoogste positie:
  • 2006: SOS (4); Unfaithful (4)
  • 2007: Umbrella, met Jay-Z (2); Shut up and dance (5); Don't stop the music (1)
  • 2008: Hate that I love you, met Ne-Yo (7); Take a bow (3); Disturbia (10); Live your life, met T.I. (5)
  • 2009: Rehab (3); Run this town, met Jay-Z & Kanye West (10); Russian roulette (7)
  • 2010: Rude boy (9); Love the way you lie, met Eminem (4); Only girl (in the world) (2); Who's that chick?, met David Guetta (6)
  • 2011: S&M (8); California king bed (9); Man down (3); We found love, met Calvin Harris (3)
  • 2012: Diamonds (3)
  • 2013: Stay, met Mikky Ekko (3); The monster, met Eminem (2)
  • 2015: FourFiveSeconds, met Kanye West & Paul McCartney (2)
  • 2016: Work, met Drake (2); This is what you came for, met Calvin Harris (3); Too good, met Drake (9)
  • 2017: Wild thoughts, met DJ Khaled & Bryson Tiller (6)

Nike, Clinique, Armani, H&M, RiRi en Puma

Op reclamegebied heeft Rihanna eveneens van zich laten horen. Van het nummer SOS wordt in 2006 naast de reguliere muziekclip speciaal voor Nike, de Amerikaanse fabrikant van sportkleding en accessoires, een extra clip gemaakt. Voor cosmeticamerk Clinique neemt ze een nummer op om een nieuw geurtje onder de aandacht te brengen terwijl voor Secret een deodorant wordt gepromoot. De door Rihanna ontworpen kledinglijn Fashion Against Aids wordt in 2007 in samenwerking met de Zweedse kledingketen H&M aangewend om jongeren bewust te maken van hiv en aids. In Australië is Rihanna in 2010 te zien in een commercial voor het telecombedrijf Optus, dat tevens sponsor is van haar tour, en in 2011 is ze het nieuwe gezicht van de lingerie- en jeanslijn van het nieuwe Italiaanse modehuis Armani. Sinds 2015 bestaat in meerdere varianten het RiRi Rihanna eau de parfum en in 2016 komt ze met nieuwe creepers voor het Duitse sportartikelenmerk Puma.

Top 10 bestscorende artiesten in de Nederlandse Top 40 vanaf 2 januari 1965 (update oktober 2019)

PositieArtiest Totaal aantal
punten
HitjarenAantal
Top 40 hits
Aantal
nummer 1 hits
1.Rihanna14.7412005-201740 1
2.Madonna13.4281984-2012555
3.David Guetta13.2422002-201947-
4.Marco Borsato12.5571990-20193914
5.The Rolling Stones12.0701965-2005495
6.Michael Jackson10.5351972-2018516
7.The Beatles9.7281965-19962916
8.Golden Earring9.0931965-2005475
9.Anouk8.9571997-2018361
10.U28.9381982-2014444

Wat opvalt in bovenstaand overzicht is dat Rihanna de koppositie heeft weten te behalen in een korte periode met relatief weinig hits. Ze is slechts de vijfde act die vanaf de invoering van de Nederlandse Top 40 op 2 januari 1965 de lijst van ‘Bestscorende artiesten’ aanvoert. Wie zijn de andere vier en hoelang hebben ze bovenaan gestaan?
  • The Rolling Stones (van 2-1-1965 t/m 6-3-1965)
  • Lucille Starr (van 13-3-1965 t/m 3-4-1965)
  • The Beatles (van 10-4-1965 t/m 26-9-1981)
  • The Rolling Stones (van 3-10-1981 t/m 7-6-2008)
  • Madonna (van 14-6-2008 t/m 21-5-2016)

The Rolling Stones

The Rolling Stones zijn in de tweede helft van de jaren zestig bijna net zo populair als The Beatles maar moeten vanaf 13 maart 1965 genoegen nemen met een tweede positie in het klassement van de bestscorende artiesten. Maar als in 1970 The Beatles stoppen gaan The Rolling Stones door. De jaren zeventig blijven voor de groep zeer succesvol met in mei 1976 twee optredens in het Zuiderpark in Den Haag. In het najaar van 1981 wordt het album Tattoo you uitgebracht; met het van dit album afkomstige Start me up neemt de groep de eerste plaats over van The Beatles, een positie die meer dan 26 jaar niet meer wordt afgestaan.

Lucille Starr

De uit Canada afkomstige Franstalige zangeres Lucille Starr heeft in Nederland alleen in 1965 hits, maar wel een paar grote waardoor ze zich vier weken lang de bestscorende artiest in het dan nog prille bestaan van de Nederlandse Top 40 mag noemen. Met zowel The French song (Quand le soleil dit bonjour aux montagne) als Colinda staat ze tegelijkertijd hoog genoteerd.

The Beatles

Op 10 april 1970 gaan The Beatles uit elkaar maar vijf jaar eerder, 10 april 1965, nemen ze in de Nederlandse Top 40 de toppositie over als bestscorende act. Pas na ruim zestien jaar en vijf maanden, als de groep al meer dan een decennium niet meer bestaat, wordt de toppositie opnieuw ingenomen door een andere Britse groep.

Madonna

Als in oktober 1981 The Rolling Stones in Nederland de bestscorende artiesten zijn geworden heeft nog niemand ooit gehoord van de zangeres Madonna. In maart 1984 heeft ze met Holiday in ons land de eerste van uiteindelijk 55 hits te pakken. In de jaren tachtig groeit ze uit tot dé trendsetter in de popmuziek. In de jaren negentig is het commerciële succes minder groot maar rond 2000 weet ze overtuigend terug te komen. Als Madonna op 14 juni 2008 in ons land de bestscorende artiest in de Top 40 wordt heeft ze kort daarvoor bovenaan de wekelijkse hitlijst gestaan met 4 Minutes, een duet met Justin Timberlake.

Vanaf 2012 weet Madonna geen hits meer te scoren. Rebel heart uit 2015 en Madame X uit 2019 zijn albums die geen hits hebben opgeleverd waardoor het aannemelijk is dat Rihanna voor langere tijd de lijst van bestscorende artiest zal blijven aanvoeren.
© 2016 - 2020 Molleke, het auteursrecht (tenzij anders vermeld) van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Hits jaren 00: 2006In 2006 kwam er muziek in allerlei soorten genres. In de hitlijsten vonden we artiesten zoals Coldplay, Marco Borsato, A…
Hits jaren 00: 2008In 2008 stonden de hitlijsten vol met nieuwe artiesten, zoals bijvoorbeeld Alphabeat, Duffy, Amy MacDonald, Gabriella Ci…
Hits jaren 60: 1964Hits jaren 60: 1964Welke nummers waren in 1964 een grote hit? In dit artikel kun je een duidelijke lijst vinden van bekende nummers uit 196…
Hits jaren 00: 20052005 was het jaar waarin veel Nederlandse artiesten hits scoorden. De hitlijsten werden gedomineerd door artiesten als A…

Max Martin: succesvol songwriter en producer uit ZwedenMax Martin: succesvol songwriter en producer uit ZwedenMax Martin is een in 1971 in Stockholm, Zweden geboren songwriter en producer die sinds 1996 wereldwijd tientallen hits…
Phil Collins: Take a look at me now 2016Phil Collins: Take a look at me now 2016De acht albums die de Engelse zanger Phil Collins tussen 1981 en 2010 heeft uitgebracht zijn tussen november 2015 en jun…
Bronnen en referenties
  • Inleidingsfoto: Kasio69 From Canada Edited By Status, Wikimedia Commons (CC BY-2.0)
  • http://www.top40.nl/bijzondere-lijsten/artiest-best-scorende
  • http://www.top40.nl/top40-artiesten/rihanna
  • https://nl.wikipedia.org/wiki/Rihanna#cite_note-6
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Rihanna
  • Kasio69, commons.wikimedia.org/wiki/File:Rihanna_Diamonds_World_Tour_2013_(Cropped).png

Reageer op het artikel "Rihanna bestscorende artiest in historie Nederlandse Top 40"

Plaats als eerste een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Ik ga akkoord met de privacyverklaring en ben bekend met de inhoud hiervan
Infoteur: Molleke
Laatste update: 18-10-2019
Rubriek: Muziek en Film
Subrubriek: Artiesten
Bronnen en referenties: 6
Schrijf mee!