Jay Z: zijn leven en carrière

Jay Z: zijn leven en carrière Jay Z is één van de meest bekende rappers en zijn albums hebben een blijvende indruk achtergelaten in de muziekwereld. Opgroeiend in een gewelddadige wijk heeft hij zich op eigen kracht omhoog gewerkt tot de top van de hiphopscene. Hoe is de carrière van Jay Z verlopen en welke albums heeft hij uitgebracht?

Zijn jeugd

Shawn Carter wordt geboren op 4 december 1969 in Brooklyn, New York en groeit op in het Marcy project, een soort verzamelgebouw in Bedford-Stuyvesant, een wijk in het centrum van Brooklyn, waar met name mensen van Afro-Amerikaanse afkomst leven. Samen met zijn twee zussen Andrea en Michelle en broer Alex wordt hij grootgebracht door zijn moeder Gloria. Zijn vader Adnes verlaat het gezin wanneer Shawn elf jaar oud is. In Brooklyn groeit de familie op tussen geweld en criminaliteit. Shawn gaat naar de Eli Whitney High School in Brooklyn. Nadat deze school gesloten wordt, gaat hij naar de George Westinghouse Career and Technical Education High Schoon in Brooklyn (waar hij bij de wereldberoemde rapper Notorious BIG op school zit) en Trenton Central High School in Trenton. Hij slaagt hier echter niet. Shawn was geen slechte scholier, haalde goede punten, maar komt naar eigen zeggen in aanraking met de criminaliteit. Zo dealt hij onder andere in cocaïne.

Zijn interesse in hiphop

Zoals bij veel rappers, ontstaat bij Jay Z een interesse in hiphop om de criminaliteit en de armoede in zijn wijk te kunnen ontsnappen. Hij schrijft en neemt zijn raps op. Hij doet dit onder zijn naam Jazzy, wat later omgevormd wordt tot Jay-Z. Hij komt in contact met rapper Jaz-O, die hem meeneemt naar optredens en Shawn's rapkwaliteiten weet te verbeteren. Samen nemen ze het nummer "The Originators" op. Jay Z blijft relatief onbekend, maar hij timmert wel goed aan de weg. Hij heeft een bijdrage op het album van rapper Big Daddy Kane in 1994 en werkte samen met DMX en Ja Rule. In 1995 brengt Jay Z zijn eerste single uit, "In my lifetime". Omdat hij geen label had, verkoopt hij de singles vanuit de auto van zijn vriend Damon Dash.

De oprichting van Roc-A-Fella Records

Omdat het vinden van een label moeilijk is, besluiten Jay Z en zijn vrienden Damon Dash en Kareem Biggs om zelf een label op te starten. In 1995 richten ze Roc-A-Fella Records op. Het eerste album van Jay Z, "Reasonable Doubt", wordt via Roc-A-Fella Records uitgebracht. Het album wordt commercieel geen groot succes, maar het album valt wel goed in de smaak bij de kenners. Mede dankzij de bijdrage van Notorious BIG op het album krijgt Jay Z steeds meer naamsbekendheid.

De grote successen

De populariteit van Jay Z groeit snel, mede dankzij een flink aantal kwalitatief goede albums. In 1997 komt "In my Lifetime...Vol. 1" uit, waarop grote namen als Lil' Kim, Babyface, Puff Daddy en Foxy Brown te horen zijn. Een jaar later brengt Jay Z zijn nieuwe album "Vol. 2...Hard Knock Life" uit. De grootste hit op het album is het nummer "Hard Knock Life", waarbij het refrein uit de musical "Annie" komt. Het album is een ware knaller. In de eerste week worden ruim 350.000 exemplaren verkocht en het album komt in alle hitlijsten op een hoge notering terecht. Op het album is ook rapper Memphis Bleek, die zich bij Roc-A-Fella Records heeft aangesloten, te horen. Zo krijgt hij ook meteen naamsbekendheid, wat weer goed is voor het label. Weer een jaar later komt "Life and Time of S. Carter" uit, een album waar de wereldberoemde producer Timbaland aan meewerkt. Het nummer "Big Pimpin" is de grootste hit van het album en geldt jaren later nog steeds als een hiphopklassieker. In de eerste week worden ruim 450.000 exemplaren verkocht, waarmee het succes van "Vol. 2...Hard Knock Life" wordt overtroffen. Ook het label groeit. Naast Memphis Bleek worden ook Beanie Sigel en Freeway toegevoegd. In 2000 komt het album "The Dynasty: Roc La Familia" uit, een album van Jay Z, Memphis Bleek, Beanie Sigel en Freeway. Het nummer "I just wanna love you" wordt de grootste hit van het album.

In 2001 komt "The Blueprint" uit, wat door kenners wordt gezien als één van de beste albums aller tijden. In de eerste week worden meer dan 400.000 exemplaren verkocht. Op het album haalt Jay Z flink uit naar andere rappers. Met name het nummer "The Takeover" richt zich op zijn ruzie met Nas. In 1996 brengt Nas het album "Illmatic" uit en hij wordt in één klap wereldberoemd. Het gerucht gaat dat Nas een bijdrage zou leveren aan het album "Reasonable Doubt" van Jay Z, maar dat hij niet op kwam dagen. Vervolgens is er in nummers flink naar elkaar uitgehaald. Uiteindelijk hebben de rappers de strijdbijl begraven en zijn ze zelfs gaan samenwerken.

Na "The Blueprint"

Na "The Blueprint" blijft Jay Z in een hoge snelheid albums uitbrengen, maar deze albums zijn niet van dezelfde kwaliteit als "The Blueprint", een unplugged album en het album "Best of Both Worlds", dat hij samen met R. Kelly heeft gemaakt, worden slecht beoordeeld en weten geen geweldige verkoopcijfers te behalen. Met het album "The Blueprint 2: the Gift and the Curse" maakt hij de schade enigszins goed. Het album wordt goed ontvangen en levert met "Excuse me Miss" en "03 Bonnie & Clyde" redelijke hits af. "The Black Album" komt in 2003 uit en heeft grote hits als "Dirt off your shoulders", "99 problems" en "Encore". Na twee samenwerkingen, "Unfinished Business" met R. Kelly en "Collision Course" met Linkin Park last Jay Z een pauze in. Wel blijft hij zakelijk actief. Hij wordt de baas van Def Jam Records, die de resterende aandelen (ze hadden al een groot aandeel) van Roc-A-Fella Records overnemen. In 2006 komt Jay Z met een comeback in de vorm van zijn album "Kingdom Come" en een jaar later komt het album "American Gangster", naar de gelijknamige film vernoemd, uit. In 2009 verschijnt "The Blueprint 3". De grootste hit is "Empire state of mind", een ode aan de stad New York. In 2011 en 2013 komen respectievelijk de albums "Watch the Throne", een samenwerking met Kanye West, en "Magna Carta...Holy Grail" uit.

Jay Z als zakelijk brein

Jay Z is niet alleen als rapper succesvol geworden, ook zakelijk heeft hij een flink imperium opgebouwd. Tijdens zijn periode bij Roc-A-Fella Records heeft hij in 1999 Roc-A-Wear opgericht, een kledinglijn die in 2012 een omzet van circa € 500 miljoen genereert. In 2003 wordt hij mede-eigenaar van 40/40 sports club in Las Vegas, een exclusieve sportbar. Hij neemt een aandeel in de basketbalclub Brooklyn Nets en wordt later eigenaar van Roc Nation Sports, een managementbureau van topsporters. Om ook basketballers aan te kunnen trekken, verkoopt hij zijn aandeel in Brooklyn Nets om belangenverstrengeling te voorkomen. Later neemt hij nog aandelenbelangen in een groothandel in wijnen, een IT-bedrijf en hij wordt eigenaar van de streamingservice Tidal, waarmee hij de concurrentie aan wil gaan met Spotify, de meest bekende streamingdienst voor muziek.

Zijn relatie met Beyoncé

Jay Z en Beyoncé ontmoeten elkaar rond 1999. In 2002 werkt Beyoncé mee aan het nummer "03 Bonnie & Clyde" van het album "The Blueprint 3.0" en in 2003 levert Jay Z een bijdrage aan het eerste solo album van Beyoncé. De geruchten gaan dat de twee een relatie hebben en deze geruchten worden sterker wanneer de twee vanaf 2003 steeds vaker samen worden gespot. De geruchten blijken waar te zijn. Jay Z en Beyoncé hebben een relatie en trouwen op 4 april 2008. In 2011 maakt Beyoncé tijdens een optreden bekend dat ze zwanger is en in 2012 wordt dochtertje Blue Ivy geboren.

Uitgebrachte albums tot 2016

AlbumJaarAantal verkocht
Reasonable Doubt19962.250.000
In my Lifetime, Vol. 119972.500.000
Vol. 2...Hard Knock Life199810.500.000
Vol. 3. Life and Times of S. Carter19995.000.000
The Dynasty: ROC la Familia20003.000.000
The Blueprint20013.500.000
The Best of Both Worlds20021.200.000
The Blueprint 2: The Gift and The Curse20022.500.000
The Black Album20034.000.000
Unfinished Business2004750.000
Kingdom Come20063.000.000
American Gangster20071.600.000
The Blueprint 320092.400.000
Watch the Throne20112.000.000
Magna Carta Holy Grail20131.500.000
© 2016 - 2020 Frank1982, het auteursrecht (tenzij anders vermeld) van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Diana Ross solocarriere als soulzangeresDiana Ross, beroemd geworden bij de legendarische amerikaanse meidengroep The Supremes en vervolgde haar indrukwekkende…
De mooiste vrouwen van 2014Het magazine FHM brengt elk jaar een lijst uit met de mooiste vrouwen van de wereld. Iedereen heeft natuurlijk zijn of h…
De Scaptia (Plinthina) Beyonceae (vernoemd naar Beyoncé)De Scaptia (Plinthina) Beyonceae (vernoemd naar Beyoncé)Beyoncé is de twijfelachtige eer ten deel gevallen dat er een insect naar haar is vernoemd. En niet zomaar een insect, n…
Hollywood beautygeheimen - Mooi haarWat zijn de beautygeheimen van sterren om hun haar mooi, glanzend, vol en gezond te houden? Beyoncé, Claudia Schiffer, C…

Xzibit: rapper en acteurXzibit: rapper en acteurXzibit is een Amerikaanse rapper uit Detroit. Hij is uitgegroeid tot één van de bekende West Coast rappers en is bekend…
Eminem: het leven van een controversiële rapperEminem: het leven van een controversiële rapperEminem is misschien wel de meest controversiële rappers aller tijden. Vanuit een moeilijke jeugd met weinig kansen heeft…
Bronnen en referenties
  • Inleidingsfoto: PJaYOfficial, Flickr (CC BY-2.0)
  • http://www.statisticbrain.com/jay-z-album-sale-statistics/
  • https://nl.wikipedia.org/wiki/Jay_Z
  • http://rap.about.com/od/hiphop101/ss/Jay-Z-vs-Nas.htm

Reageer op het artikel "Jay Z: zijn leven en carrière"

Plaats als eerste een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Ik ga akkoord met de privacyverklaring en ben bekend met de inhoud hiervan
Infoteur: Frank1982
Gepubliceerd: 06-06-2016
Rubriek: Muziek en Film
Subrubriek: Artiesten
Bronnen en referenties: 4
Schrijf mee!